27. 2. 2010

Dolomity 2010 - Ratschings a návrat

Ratschings - menší, velmi příjemné středisko (7 sedačkových lanovek krytých "bublinou", 25 km sjezdovek, převýšení 1000m, cena za 1 den: 34 Euro) kousek pod koncem Brenerského průsmyku.
Slunce, azuro, -4°C, prostě sen.


Není tu žádná černá, tak občas zkoušíme "frýrajd" mezi sjezdovkami.

Špenátové knedlíky s gorgonzolou k obědu byly skvělé; odpoledne je doplnilo poslední bombardino; před odjezdem si dáváme pizu v pizerii nad dolní stanicí lanovky.

Odjezd v 17:45, u Salzburgu v 21:00, v českých Budějovicích v 00:00, v Litomyšli 3:00.

Během zpáteční cesty chtě nechtě shlédneme na videu Rafťáky (hodně křečovitá slátanina) a Líbáš jako bůh (dost dlouhé, nevěrohodný závěr, ale koukat se na to dalo).
Kamarád Jindra nám přistavil auto do Litomyšle, takže před 3:45 jsme doma.
Při jízdě mě hodně překvapilo široké "jezero" z tajícího sněhu, které zalilo 50 metrů silnice mezi Č.Heřmanicemi a Chotěšinami... měl jsem trochu problém zůstat na silnici :-P

Překvapení dne: Došlo mi, že zaplacení zájezdu (ani záloh), nám nikdo nijak nepotvrdil - ani emailem :-0

26. 2. 2010

Dolomity 2010 - Speikboden

Středisko Speikboden - menší středisko, převýšení 950-2400 m.n.m. Lístek je platný i pro trochu větší (a velmi zajímavě vypadající) středisko Klausberg.

Z Schabs odjíždíme v dešti, do lyžařské oblasti, kde podle průvodkyně sněží, jedeme asi 45 minut.

Před příjezdem k lanovce na Speikboden prochází busem dáma z "litomyšlské party".
Vypadá jak učitelka matiky a sděluje, že nahoře chumelí a prší a je mlha a že v loni to tam taky nestálo za nic, protože zase moc mrzlo, a že bude lepší, když pojedeme na prohlídku Brixenu a do bazénu.
Její proslov hlasitě doplňuje za námi sedící pán z "budějovické party", že v takovém počasí se nedá lyžovat, protože se člověk hned ztratí a navíc si v kupách sněhu zlomí nohu.
Nechám se vtáhnout do debaty:
- dámě oporuji, že na chumelení jsme připravení a že rozhodně preferujemem lyžování před prohlídkou města
- pánovy hlášky ignoruji.
Dáma se rozmrzele vrací na dopředu a agituje u průvodkyně.

Průvodkyně vyráží k nám uprostřed a vzadu s dotazem, zda chce někdo lyžovat. Několik členů "budějovické party" vyjadřuje touhu po koupání, takže s naším názorem, že jsme se přihlásili na lyžařský zájezd a tudíž chceme lyžovat, zůstáváme sami.
Nakonec se s průvodkyní domluvíme, že Jana a já vyjedeme nahoru (1000 m převýšení), pošleme jí sms, jaké je tam počasí, a ve 13:00 se všichni sejdeme dole u autobusu a uděláme rozhodnutí o dalším postupu.
Než vybalíme lyže a přezujeme se, průvodkyně koupí lístky pro nás i pro 12 dalších, kteří se přece jen rozhodli lyžovat... i když až za chvíli.

Na konečné lanovky krásně hustě sněží, ve slabé mlze je viditelnost 300 m, bezvětří, -4°C.
Posíláme sms průvodkyni a jedeme na vrcholovou černou.
Na sjezdovkách je kolem 20 cm čerstvého sněhu ... trénujeme jízdu v hlubším sněhu. Sjezdovky ani zdaleka nejsou prázdné, mrňousové v lyžařských školách i jejich instruktoři zjevně nesdílí názory našich spolucestujících na nevhodnost lyžování když sněží.

Po hodině a půl zastavujeme v jedné z chat ve středisku: upíjíme bombardino a "odpocujeme" lyžařské brýle.
Za dalších 90 minut to pro velký úspěch zopakujeme.
Při sjezdu málo užívaným lesním průsekem se Janě podaří pěkný kotoul přes rameno :-)

Před 13.hodinou sjíždíme do údolí - sjezdnovka je sice značená jako černá, ale my jí oceňujeme nejvýše jako červenomodrou.
Na parkovišti prší, "litomyšlská parta" sleduje video v autobuse.
Čekáme venku, průvodkyně nikde.
V 13:20 usoudíme, že náš čas je drahý (a "permice vyprchává") a jdeme k lanovce, že "dáme ještě jedno kolo".
Průvodkyně právě dojela, tak jdeme k ní a ptáme se po ostatních.
Její odpověď musím chvíli rozdýchávat: "No, oni čekají nahoře, jak se rozhodneme, já jim pošlu sms."
Slova "Ksakru, to jste nemohla za á přijet včas, abychom tu nemokli, a za bé nám o tom taky poslat sms" si nechám pro sebe, ale svojí rozmrzelost příliš neskrývám :-(
Vnitřní rozhodnutí: Jestli příště pojedeme s cestovkou, tak ale určitě vlastní dopravou.

Obyvatelé autobusu trvají na koupání v Brixenu, tak ukládáme lyže a boty a čekáme asi půlhodinku než přijede zhora zbytek výpravy.

Vracíme se do penzionu, na videu běží jakýsi český film. Asi to má být komedie z prostředí mladých moderních "inteligentních" emancipovaných žen. Ženský hlas v ich-formě informuje o svých problémech (takřka výhradně sexuálních) formou zemanovských bonmotů, z postav na obrazovce jsem poznal S.Stašovou a M.Vašuta (v roli Pažouta). Bylo to velmi blbé a trapné, naštěstí cesta byla o dost kratší než to dílo :-P

V 15 hodin jsme byli v penzionu; do bazénu se odjíždělo v půl čtvrté, očekávaný návrat po sedmé, takže večeře byla posuna až na 20:00.
My jsme koupání vypustili. Koupili jsme si u domácích obvyklou dávku moštu a vína, sušili jsme bundy a rukavice, popíjeli jsme a užívali jsme si přestávku v lyžování. Koneckonců, na kurzech instruktorů lyžování nám kdysi zdůrazňovali, že třetí den je kritický a že je potřeba připravit svěřencům trochu odpočinkový a alternativní program ;-)

Překvapení dne: Jabloně v sadech, které se táhnou v údolích všude kolem, jsou vysazovány do řad tak, že jednotlivé stromky jsou vzdálené jen asi 50 cm! Stromky jsou vedeny kolmo vzhůru do výše 4 - 5 metrů, praticky nemají korunu, z hlavního terminálu odbočují krátké větvičky. Podle maximální tlouštky kmínků, které jsem viděl, odhaduji, že po 15 - 20 letech sed vykopu a osadí znovu. Odrůdě Golden Delicious, jak jsme mohli ochutnat, se tu daří skvěle.

25. 2. 2010

Dolomity 2010 - Val Gardena, okruh Sella Ronda

Středisko Val Gardena, okruh Sella Ronda.
Ráno trochu oblačno, přes poledne azuro, po 3.hodině zataženo, místy mlha.
Denní lístek na okruh Sella Ronda: 45 Eur (pouze "okolí" S.Cristina: 39 Eur)


V 9:00 přijíždíme na parkoviště v Santa Cristina, paní průvodkyně odchází kamsi do městečka koupit lístky pro ty z nás, kteří chceme jet okruh Sella Ronda - tyto lístky prý neprodávají u pokladny u lanovky.

Sella Ronda je 42 km dlouhá okružní trasa lanovek a sjezdovek kolem sklaního masivu Sella Gruppe; podle popisu na mapě cesta trvá asi 5-6 hodin, podle průvodkyně 6-7 hodin.
Jet se dá:
- ve směru hodin ... značeno oranžovými tabulkami, tento směr jde do vyšší výšky a je sportovnější
- nebo proti směru hodin ... značeno zeleně.

V 9:45 jsme na vrcholku Ciampino a vyjíždíme na sjezdovku 4 v oranžovém směru.
V 10:15 jsme v sousedním středisku Wolkenstein a zjišťujeme, že cesta bude asi trvat déle, protože nápad jet "sella rondu" má spousta lidí - ve frontě na kabinku na Grödner Joch čekáme přes 20 minut.
V krásném počasí s ohromujícím výhledem na okolní skály to ale není problém ani pro mě.
Sjezd do střediska Corvara je lyžařské "plážování", ale pohled na okolní skály bere dech - škoda, že nemáme "normální" foťák, tak aspoň zkoušíme fotit na Janin mobil.
Zajímavější lyžování je na 3 červených sjezdovkách k středisku Arabba pod vrcholem Marmolada.
Kabinkou "na stojáka" vyjíždíme z Arabba na vrchol Porta Vescovo (2478 m), odkud se dá jet k vrcholu Marmolada (na vrchol Punta Rocca 3250 m).
Bohužel se zatáhlo, ale hlavně nás tlačí čas - je 13:00, jsme asi v polovině, ale potřebujeme si udělat zastávku na jídlo. Prostě dnes to k Marmoladě nevyjde, holt až příště!

Začátek sjezdu z Porta Vescovo je dost masakrózní - vedou sem 2 velkokapacitní lanovky a většina lyžařů sjíždí jednou sjezdovkou: jízda v boulích až tak nevadí, ale nepříjemná je velká hustota plužících lyžařů.
Nasledujících několik kilometrů je mírný sjezd s krásnými výhledy - postupně se nám ale ztrácejí v řídké mlze a slabém sněžení.
Nepříjemně fouká a máme hlad, kvůli návalům v předchozích chatách zastavujeme na jízdo až na Rifuge Sas Becé (po 13:30).
Objednávám u pultu "Zweimal Knödelsuppe, Bier und Tee" a když chlapík žádá o upřesněni "Čaj? Ovocny nebo cerny?", už se ani moc nedivím, jak poznal, že jsem Čech (jen doufám, že si nemyslel, že jsem Polák).

Posílení a odpočatí pokračujeme dlouhou červenomodrou a několika vleky pod masiv Piz Sella.

Směr trasy Sella Ronda u dolních stanic vleků byl celou cestu dobře značený, ale v této části máme trochu problém se zorientovat, z kterého místa začít sjíždět do údolí, abychom dojeli k našemu parkovišti.
Boule a ledová koryta na krátké černé pod Piz Sella přesahují schopnosti staršího pána, který upadl hned na začátku a po 20 metrech bezmocného klouzání narazí lyžemi do Jany. Janu bolí koleno, ale chlapík vypadá tak nešťastně, že ho ani neseřveme.

Přes další sjezdovku dojíždíme k sedačce, na jejímž konci je ukazatel k velké sjezdovce Saslong. Po pěkné červené se dostáváme na Saslong a protože už cítíme únavu i na ní si vybíráme červenou trasu, která nás dovede na "naše" parkoviště (16:15).
Dáváme si Bombardino a čekáme na ostatní.
Tak sem se chci ještě někdy vrátit!!!

Překvapení dne: Úplně tu postrádám rakouskou/německou snobárnu v značkách lyžařského vybavení - kdo na rakouských sjezdovkách nemá lyže Atomic (nejhůře Head) a oblečení Spyder, ten jakoby nebyl. Tady je k vidění všechno: völkly, kneissly, blizzardy, kästle...

24. 2. 2010

Dolomity 2010 - Kronplatz

Středisko Kronplatz (Plan de Corones)
Zataženo, občas trochu sněží, občas trochu mlha.
Denní lístek: 39 Euro.


Z parkoviště u Bruneck (Brunico) vede kabinka na vrchol, kam chrlí lyžaře i 6 dalších lanovek. Proto je vrcholu lidský mumraj, který se mi vůbec nelíbí.

Začínáme černou sjezdovkou Sylvester (4950 m délka, 1300m převýšení), která nás vrátí dolů ke kabince.
Po zkušenosti z následujících dní ji pasuji na typického reprezentanta italských černých sjezdovek (v porovnání s rakouskými): v Rakousku je černá dost prudká v celé délce, tady je v některých úsecích hodně prudká, ale větší část odpovídá rakouské červené, místy i modré.
Několikrát sjedeme příjemnou červenou 11 a 12, ze všech nejvíc se nám líbí černá 32R na vedlejším kopci (866 m délka, 277 m převýšení).
Jedeme i černou 4, kde se jezdí SP, třetí čtvrtina je hodně výživná, ale větší část sjezdovky je červenomodrá.

Nedojeli jsme k černé sjezdovce Piculin (2000 m délka, 507 m převýšení) - otrávila nás dlouhá jízda po modré v zástupu šišuláků a plužících důchodců (nic ve zlém). Jako chybu to vnímáme až po návratu domů, kdy nám o Piculinu s velkým uznáním vypráví Ondra (byl tu snowboardoval 3 dny před námi): "Nahoře jsem upad' a do půlky sjel po zadku... Prostě to nešlo zastavit!"

K obědu si dáváme Speckknödelsuppe (7,50€) s pivem/čajem, abychom doplnili tekutiny. Překvapuje nás, že špekové knedlíky (2 kusy) jsou bohatě plněné naprosto libovým uzeným. Vysvětlení vyplyne další den z informací naší průvodkyně, která doporučuje zakoupit si domů zdejší specialitu "tyrolský špek" (světově chráněná značka), což je polosušené polouzené maso z vepřové kýty...
K nákupu bohužel nedošlo, spolucestující party neměly zájem, tak se u žádného obchodu nezastavovalo :-(

Jednou k nám do kabinky přisednou 2 místně vypadající důchodci, po krátkém okoukání zapředou hovor. Řekl jsem o "našich oblíbených" sjezdovkáach, oni kývají, že moc pěkná je ta k "jejich" parkovišti. Souhlasím jsem, že Sylvestr je pěkný a že pod ním máme taky bus. Když jsem doplnil, že bydlíme v Schabs, rozzářili se, že oni taky.
A pak mě ten hovornější překvapí: "Wir kennen Tschechei, wir waren in Riesengebirge ... v Krrkonoššich. Wir wohten in... Sant Peter. Jaja, sehr schönen Urlaub!".
Tak to byl dvojitý šok:
- Nevím podle čeho poznali, že jsme Češi; sice jsme s Janou na začátku vyměnili pár slov, ale dost potichu.
- Ale hlavně: v areálu s více než 100km sjezdovek od 900 do 2300 m.n.m., se skvělým prachovým sněhem, množstvím restaurací a občerstvení, kde k sebemenšímu nákupu automaticky dostáváte účtenku a úsměv, kde se nebojíte nechat před restaurací nebo záchodem lyže či snowboard, tak v takovémhle areálu vám někdo cizím jazykem chválí Krkonoše 8-]
Neutrálně odpovídám, že my jezdíme do Krkonoš jen na běžky ("říkám Krkonoše, myslím Orlické hory"), protože na sjezdování je tam na nás moc draho... o ostatních "českých nedostatcích" pomlčím (zčásti i proto, že moje němčina už dávno není co bývala).

Překvapení dne: I když je to Itálie, tabule a směrovky uvádějí místní názvy nejprve v němčině (protože německy mluvící obyvatelstvo je tu majoritní) a teprve pod ním italskou verzi. Jižní Tyrolsko (Südtirol) bylo k Itálii připojeno po I.světové válce - jako kořist v rámci Trianonské dohody. To považuju za unikát, neumím si představit stejnou velkorysost vůči dominantní menšině u nás ve Slezku, na jihu Slovenska, nebo na Korsice...

23. 2. 2010

Dolomity 2010 - Cesta tam

4 dny lyžování v různých střediscích s CK Víkend 23.-28.2.
Na zájezd jedeme s Janou sami (Aničce ani Ondrovi se termín nehodil kvůli škole a jeli lyžovat samostatně). Odjezd z Litomyšle v 7:15, České Budějovice 11:15, přes Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner.

Starším autobusem Bova jedou kromě nás 2 velké party: jedna z Litomyšle, druhá z Č.Budějovic.
Cesta probíhá klidně; jedinou nepříjemností je neustávající tiché pomlaskávání polibků, které si vyměňuje milenecký pár sedící přímo před námi. Jsem ten poslední, kdo nepřeje radost z fyzické blízkosti partnera, ale role nedobrovolného šmíráka, do které mě nutí autobusová sedačka, mě pěkně štve :-P

Čtu Zajímavé časy od T.Pratchetta, moc se bavím a zároveň hluboce prociťuju nenávist ke všem ideologiím, které za vznosné proklarace o krásnu, duchovnu, přírodnu a jednoduchosti skrývají zvrácenou krutost a naprosté pohrdání životem "obyčejných" lidí.
Jedním okem sleduju na autobusovém videu film Pupendo - vidím ho poprvé, podruhé už ho vidět nemusím, ale špatný film to není. Zvlášť pikantní je připomenout si to bolševické svinstvo při cestě na lyžování do italských Alp nebo kamkoliv za tehdejší železnou oponu)!!!!
I v duchu samozřejmě proklínám i ty "naše tatíčky-zakladatele": Rakousko-Uhersko se rozbíjet nemělo!!! Vždyť tenkrát patřily Dolomity c. a k. monarchii. A taky celá Dalmácie, takže dnešní lyžování v Alpách i koupání na Jadranu by nebyla zahraniční, ale tuzemská dovolená.
A nebyl by ani ten komunistický marasmus - jenže ten si vlastně naši předkové sami zvolili :-P

Příjezd do vesničky Schabs (Sciaves) u Brixenu (Bressanone) v 18:15, ubytování v rodinném penzionu Peintnerhof
Ke skvělé, opuletní večeři (předkrm, hlavní jídlo se salátem, zákusek) si kupujeme po litru domácího jablečného moštu a bílého vína - podle sdělení pana domácího z odrůdy Tocai Friuli: suché víno světle žluté barvy s květinovou vůní a příjemnou kyselinkou a dlouhou dochutí - z toho děláme zvyk i pro další dny.

Doplnění po návratu: S Ondou debatujeme o vztahu tohohle vína k maďarskému tokajskému. V článku na Wikipedii nacházíme zajímavou, velmi diplomaticky vyjádřenou, zmínku o lumpárničce, kterou prosadili zakladatelé Československého státu v 1918 do Trianonské dohody o dělení Rakousko-Uherské monarchie: k Slovensku byla připojena i malá část území (asi 1.75 km2), které patřilo do vinařské oblasti Tokaj - díky tomu pak bylo i na Slovensku vyráběno "tokajské" (navíc se k této oblasti přidalo i několik dalších vinařských obcí).

21. 2. 2010

Přestávka ve víkendovém běžkování

Chumelí a/nebo prší, sníh je rozbředlý a boří se.
Tenhle víkend jsme poprvé od 9.1.2010, kdy tady napadl sníh, nešli s Janou na běžky.

12. 2. 2010

Na Moravu pro víno

Mám dovolenou a s kolegou Jidrou jedeme nakoupit víno k mým oblíbeným vinařům.
Jindra řídí, tak si užívám cestu: přes Brno, Pohořelice a zasněženou Pálavu k Šilinkovům.
Při nákupu se příliš neomezujeme (VR, MT, SG, CS, CH....), takže v prostorném kufru "okti" zbývá při odjezdu jen málo místa.
Druhou zastávkou je vinařství Karel Válka v Nosislavi. Hlavním cílem nákupu je zdejší Chardonnay, ale když se příjemná paní Válková zmíní, že jejich Cabernet Moravia 2007 PS dostal ocenění Salón vín 2010, kupuji nejen to, ale i další vzorky červených vín.
Když doma dorovnám poslední ze 120 zakoupených lahví na police ve sklepě, chvíli nevěřícně zírám - úplně jsem zapomněl koupit tu "nejzákladnější" moravskou odrůdu: Veltlínské zelené. Ještě, že jsem ji měl v seznamu na prvním místě; ve sklepě jsou poslední 3 lahve :-(((
Válkův Cabernet Moravia 2007 je fakt špička, ten budeme šetřit jen na slavnostní chvíle!